Logo strony BP w Ostrołęce
piątek, 19 grudzień 2014
 
Serwis prasowy 2/2007
Wykorzystanie narzędzi bibliotek 2.0 (Web 2.0)
Napisał Iwona Chylińska   

Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce zaprasza nauczycieli bibliotekarzy na szkolenie

WYKORZYSTANIE NARZĘDZI BIBLIOTEK 2.0 (Web 2.0) W PRACY NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA SZKOLNEGO

Szkolenie odbędzie się 24 kwietnia 2009r.  o godz. 1400 w Czytelni BP przy ul. Kilińskiego 4

Zajęcia poprowadzi Pani Olga Topolewska, pracownik Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku
 
Informacji udziela i zapisy przyjmuje Dział Udostępniania Zbiorów
 
Kontakt telefoniczny do 22 kwietnia 2009r.

Tel. (29) 764 21 29 wew. 27

Czasopisma elektroniczne dla dzieci i młodzieży
Napisał Edyta Dobek   
CZASOPISMA ELEKTRONICZNE DLA DZIECI

ImageMIŚ: Przyjaciel najmłodszych - www.mis.edu.pl
Elektroniczna wersja czasopisma jest bardzo kolorowa. Dzieci znajdą tu: krótkie wierszyki, konkurs plastyczny. Redakcja zachęca do pisania listów.
Czytelnicy mogą obejrzeć okładkę drukowanej wersji bieżącego numeru czasopisma oraz uzyskać informacje o prenumeracie.
ImagePłomyczek: miesięcznik dziewcząt i chłopców - www.plomyczek.amos.waw.pl
Na stronie www czytamy:
"Płomyczek" to miesięcznik dziewcząt i chłopców w wieku 10-15 lat (starsze klasy szkół podstawowych i gimnazja).
Założony w 1917 r., zawsze towarzyszący edukacji szkolnej.
 • wzbogaca wiedzę uczniów,
 • wychowuje w duchu polskiej kultury i tradycji narodowej,
 • dostarcza mądrej rozrywki.

Na łamach "Płomyczka" publikowane są materiały:
 • przydatne na lekcjach języka polskiego,  a także przyrody, geografii, historii;
 • podpowiadające jak się uczyć skutecznie  i szybko;
 • pomagające uporać się z problemami wieku dorastania.
ImageŚwierszczyk: magazyn dla dzieci - www.swierszczyk.pl

Wersja elektroniczna czasopisma zawiera: konkursy internetowe, gry i kolorowanki dla dzieci.  Do nauczycieli skierowany jest dział „Edukacja”, gdzie znajdują się m.in. fragmenty scenariuszy zajęć opracowane w oparciu o artykuły opublikowane w wersji drukowanej.
Znajdziemy tu również recenzje interesujących książek dla dzieci i młodzieży oraz relacje z konkursów i akcji na rzecz dzieci, w które angażuje się również „Świerszczyk”

ImageKaczor Donald - www.kaczordonald.pl
Tygodnik kierowany do dzieci w wieku 7-12 lat, ze wskazaniem na chłopców. Cotygodniowa dawka kilkudziesięciu kipiących humorem stron komiksu o przygodach Donalda, Sknerusa, Myszki Miki i Goofiego, wzbogacona o łamigłówki, konkursy i ciekawostki.

Image13 Magazyn Szczęśliwej Nastolatki - www.magazyn13.pl 
Na stronie Wydawnictwa Egmont Polska czytamy:
”Wdzięk, dowcip, specyficzny język, kompozycja tekstów oraz zdjęcia, plakaty gwiazd i rysunki - to wizytówka „13". Na zawartość każdego numeru składają się teksty o problemach nastolatek, moda i uroda, plotki o gwiazdach, humor, aktualności ze świata kultury.

„13" ma ambicje być jedynym w Polsce magazynem dla dziewcząt, które właśnie wyrastają z wieku dziecięcego i wchodzą w wiek młodzieńczy. „13” jest dla dziewcząt, które potrzebują pisma wspierającego w kłopotach, radzącego, jak rozwiązywać problemy, a jednocześnie rozrywkowego, wesołego i bardzo aktualnego. Pozbawionego treści niosących przemoc, kreującego pozytywne wartości… To ją wyróżnia od innych dostępnych na rynku młodzieżowych magazynów”.

CZASOPISMA ELEKTRONICZNE DLA MŁODZIEŻY

ImageBravo - www.bravo.pl
Największy magazyn młodzieżowy w Polsce. Różnorodna tematyka od plotek o gwiazdkach muzyki i filmu po sport, modę, opinie o filmach, teledyskach. Możliwość słuchania radia BRAVO RMF.
Dwutygodnik tworzony z myślą o młodzieży licealnej, a zwłaszcza maturzystach. Uczniowie znajdą tu przydatne materiały do nauki poszczególnych przedmiotów, informacje o maturze i studiach. Czytelnicy mają również do dyspozycji działy nt. mody,  zdrowia, urody.
ImageDziewczyna - www.dziewczyna.pl
Młodzieżowe czasopismo dla dziewcząt. Artykuły, wywiady, konkursy.

ImageMłody Technik - www.mt.com.pl
Miesięcznik dla młodzieży interesującej się techniką, modelarstwem i majsterkowaniem. Prezentacja bieżącego numeru pisma oraz numerów archiwalnych, informacje o organizowanych konkursach, warunki prenumeraty.

ImagePopcorn - www.popcorn.pl 
Czasopismo dla młodzieży. Aktualne trendy, życie gwiazd.  Lista muzycznych przebojów, recenzje filmów i płyt, ale również artykuły poświęcone problemom młodzieży.

ImageVictor Junior - www.victor-junior.pl 
Czasopismo dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Na stronie: prezentacja artykułów z bieżącego numeru, wyniki konkursów, fora dyskusyjne.

ImageVictor Gimnazjalista - victor.com.pl 
Pismo edukacyjno-rozrywkowe skierowane wyłącznie do gimnazjalistów.

Zawiera materiały przydatne do nauki z zakresu przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych. W każdym numerze jest przykładowy arkusz egzaminacyjny.
Pismo zawiera także treści publicystyczne związane z tematyką młodzieżową, poruszające aktualne problemy nastolatków a także propozycje ze świata mody, urody, nowości książkowe, filmowe i muzyczne.

Informacja Zarządu Województwa Mazowieckiego
Napisał Artur Morawski   
Informujemy, że Zarząd Województwa Mazowieckiego Uchwałą Nr 241/213/09 z dnia 10 lutego 2009 roku odwołał ze stanowiska z dniem 12 lutego 2009 roku dotychczasowego Dyrektora Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce Panią Danutę Łatę, tym samym decyzją Zarządu Nr 242/213/09 z dnia 10 lutego 2009 roku pełnienie obowiązków Dyrektora Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce powierzono z dniem 12 lutego 2009 roku Pani Annie Grabowskiej.
 
 
II Edycja Konkursu - "Wydajemy własną książkę"
Napisał Iwona Mickiewicz   
II EDYCJA KONKURSU
"WYDAJEMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ"

UCZESTNICY:

Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-VI szkół podstawowych i klas I-III szkół gimnazjalnych Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, makowskiego, ostrowskiego, przasnyskiego i wyszkowskiego.

WYMOGI KONKURSOWE:
 1. Zadaniem uczestników jest indywidualne stworzenie (napisanie, zilustrowanie i "wydanie") książki.
 2. W tym roku zapraszamy do opisania siebie i swojej rodziny. Napiszcie dlaczego Wasza rodzina jest wyjątkowa, niepowtarzalna i jedyna na świecie! Temat brzmi: "Zawsze mogę liczyć na moich bliskich".
 3. Teksty powinny być wyłącznie własne. Książka od początku do końca musi być wydana przez autora, dotyczy to także ilustracji i okładki. Prace mogą powstać pod opieką nauczycieli bądź rodziców.
 4. Książka nadesłana na konkurs może liczyć maksimum 20 stron. Prace powinny świadczyć o samodzielności i pomysłowości. Nie mogą być streszczeniem, opisem książek, filmów, bajek itp. Powinny być estetyczne i pozbawione błędów ortograficznych. Książki mogą być pisane odręcznie (czytelnie!), na maszynie lub komputerze. Mile widziane są niekonwencjonalne formy plastyczne i edytorskie pobudzające wyobraźnię i wymowę literacką. Dopuszcza się udział osoby dorosłej w przeprowadzeniu korekty.
 5. Każda książka powinna zawierać na karcie tytułowej:
  • Imię i nazwisko autora
  • Tytuł
  • Miejsce i rok wydania
 6. Do każdej pracy należy dołączyć indywidualną kartę zgłoszenia (doc), którą można otrzymać również drogą e-mailową. Prosimy, aby wypełnił ją każdy uczestnik konkurs.

KRYTERIA OCENIANIA:

Oceny prac dokona powołane przez organizatorów profesjonalne, niezależne Jury.
Każda książka oceniana będzie w trzech grupach wiekowych:

- klasy I-III -SP
- klasy IV-VI - SP
- klasy I-III - Gimnazjum.

Jury będzie oceniało przede wszystkim: poziom literacki prac, estetykę i staranność wykonania, pomysłowość edytorsko-plastyczną. Jury może przyznać w poszczególnych grupach wiekowych trzy miejsca + wyróżnienia. Książki biorące udział w konkursie przechodzą na własność Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce – organizatora konkursu. Prace (również z I edycji konkursu) można oglądać w Czytelni BP.

NAGRODY:

Autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe, książkowe i dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy pocztą. Osoby nagrodzone zostaną poinformowane telefonicznie o szczegółach FINAŁU.

Książki należy nadsyłać do

08 kwietnia 2009 roku

do Czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce

ul. Kilińskiego 4 tel. 029 764 89 98

29 kwietnia 2009 roku

uroczysty FINAŁ!!!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!!!

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
Napisał Edyta Dobek   

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Zestawienie bibliograficzne


 1. CIEŚLAK Maria : Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej : (scenariusz dla klasy I) // Wszystko dla Szkoły. – 2008, nr 1, s. 22-23
 2. CZAJKA Bogumiła: Pasowanie na czytelnika : scenariusz uroczystości// Wszystko dla Szkoły. - 2001,  nr 7-8, s. 8-10
  (Scenariusz dla klasy I szkoły podstawowej).
 3. DYMARSKA Elżbieta, ŻEBROWSKA Jadwiga : Scenariusz pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych // Kwartalnik Ostrołęckiego ODN. – 2005, nr 2, s. 30-37
 4. FILIPCZYK Teresa: Scenariusz uroczystości szkolnej „Pasowanie pierwszoklasisty na czytelnika biblioteki szkolnej” // Kwartalnik Ostrołęckiego ODN. - 2002, nr 2(10), s. 23-24
 5. GOROL Elżbieta: DZIWNA przygoda w bibliotece : scenariusz przedstawienia do wykorzystania podczas uroczystości przyjęcia w poczet czytelników //Biblioteka w Szkole. – 2005, nr 12, s. 24
 6. JANKOWSKA Alicja: Scenariusz uroczystego pasowania na czytelnika uczniów klasy I // Wszystko dla Szkoły. - 2003, nr 9, s. 21-22
 7. JAROSZ Anna: Przyjęcie uczniów klasy I szkoły specjalnej w poczet czytelników// Poradnik Bibliotekarza. - 1997, nr 10, s. 29-30
 8. KACZMARCZY Walenty: Pasowanie ucznia klasy I na czytelnika// Życie Szkoły. - 1985, nr 7/8, s. 384-389
 9. KLINKOSCH Małgorzata: Zaproszenie do bajki: przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników// Biblioteka w Szkole. - 1994, nr 9, s. 11
 10. KŁOSOWSKA Lilla : Pasowanie na czytelnika // Wszystko dla Szkoły. – 2007, nr 7/8, s. 4-6
 11. KOBYLAK Helena: Uroczyste przyjęcie w poczet czytelników// Biblioteka  w Szkole. - 1993, nr 1/2, s. 4 (Dla kl. I szkoły podstawowej)
 12. KUPISZ Lucyna: Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej : zajęcia w klasie II // Nauczanie Początkowe. - 1997/98, nr 6, s. 99-101
 13. KURZAJ Violetta: Z wizytą u skrzatów// Poradnik Bibliotekarza. - 2001,  nr 4, s. 29-30 (Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników)
 14. LEWANDOWSKA  Anna, ZAWADZKA Danuta: Kosmici w bibliotece// Biblioteka w Szkole. - 2001, nr 12, s. 16-17 (Scenariusz pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników)
 15. LUDWIKOWSKA Magdalena: Pasowanie na czytelnika. Scenariusz pasowania uczniów kl. I na czytelnika// Biblioteka w Szkole. - 1991, nr 2,  s. 22-24
 16. ŁOBACZEWSKA Małgorzata: Pasowanie na czytelnika uczniów klas I // Poradnik Bibliotekarza. - 1997, nr 11, s. 27-29
 17. MĄCZKOWSKA Bożena: Jesteśmy czytelnikami biblioteki szkolnej : (scenariusz uroczystego przyjęcia uczniów klas pierwszych w poczet czytelników biblioteki szkolnej) // Wychowanie na Co Dzień .- 1999, nr 9,  wkł. s. V-VII
 18. MIKOŁAJCZAK Renata, JEŻ Anna, OLSZEWSKA Danuta: Jesteśmy czytelnikami biblioteki szkolnej! : uroczyste przyjęcie uczniów klas I w poczet czytelników biblioteki szkolnej) // Biblioteka w Szkole .- 1993, nr 6, s. 19
 19. ORCHOLSKA Katarzyna: Poznajemy bibliotekę szkolną: uroczyste pasowanie uczniów klas I na czytelnika// Poradnik Bibliotekarza. - 2000,  nr 9, s. 28-31
 20. ORŁOWSKA Małgorzata, GADKOWSKA Bożena : „ W tajemniczej krainie...” // Wszystko dla Szkoły. – 2005, nr 7/8, s. 25-26
  Scenariusz uroczystości pasowania pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej.
 21. PATYŃSKA Renata: Zostajemy czytelnikami biblioteki szkolnej. Scenariusz inscenizacji dla kl. II// Poradnik Bibliotekarza. - 1993, nr 9,  s. 35-37
 22. SZWAJCA Aldona: Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I // Biblioteka   w Szkole. - 1997, nr 3, s. 22-23
 23. ŚMIECH Teresa : Pasowanie na czytelnika : scenariusz zajęć bibliotecznych dla klasy I // W: Święta, święta... : wybór konspektów. Pod red. Doroty Grabowskiej. Warszawa : Wydaw. SBP, 2007, s. 149-158
 24. WIECZOREK Ewa: Pasowanie na czytelnika // Kurpie. – 2004, nr 4, s. 35-36
 25. WÓJCICKA Elżbieta: Niezapomniana wizyta - uroczyste pasowanie na czytelnika // Biblioteka w Szkole.- 1999, nr 9, s. 22-25
 26. WYŻLIC Mariola: Scenariusz uroczystości pasowania na ucznia // Wszystko dla Szkoły. – 2005, nr 7/8, s. 23-24
 27. ZIENTALSKA Anna: Będę czytelnikiem: scenariusz uroczystości pasowania na czytelników uczniów klasy I // Wszystko dla Szkoły.- 2001,  nr 7/8, s. 6-8
 28. ŻUKOWSKA Izabela: Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki// Biblioteka w Szkole.- 2000, nr 1, s. 6-7

<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 649 - 657 z 835
 
Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce